Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 19 dub 2024, 13:33



Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Osobní lékárnička 
Autor Zpráva
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Registrován: 19 říj 2007, 17:43
Příspěvky: 139
Bydliště: Klatovy
Nový příspěvek Osobní lékárnička
V tomto článku bych vám chtěl přiblížit jednu velice opomíjenou součást vybavení každého vojáka - osobní lékárničku. Možná si teď řeknete k čemu, vždyť v airsoftu jsou zranění téměř vždy jen malé škrábance nebo modřinky od kuliček. V tom je právě ten zakopaný pes, nikdy nevíte co se vám může přihodit. Ne, nebojte se nechci vás poučovat co se vám může stát. Jen vám popíšu co všechno lze s "obyčejnou" lékárničkou podniknout. Kromě již zmiňovaného ošetřování zranění, má i široké možnosti netradičního využití.


Polštářková náplast (rychloobvaz)
Zalepování klasických odřenin a škrábanců, které jsou mnohdy velice nepříjemné a mohou vás omezit v boji. Taková nečekaná koupel vám udělá z kanad doslova Španělskou botu (nástroj používaný dříve k mučení). Zkuste pochodovat nebo bojovat s puchýřem na patě. Pokud ovšem postižené místo přelepíte, je to mnohem snesitelnější a můžete pokračovat v akci. Nic nového pod sluncem? A víte že stejně efektivně lze použít polštářku k ochraně velmi citlivých součástek výstroje nebo k jejímu vylepšení? Pokud nepoužíváte maskovací potah na přilbě, můžete s její pomocí vytvořit efektivní poutka pro přichycení vegetace. Tato poutka ale musíte ještě dodatečně "ušpinit" tak, aby byla barevně sladěná (na obrázku nejsou, to aby to bylo jasně vidět). Přelepením kritických míst můžete zvýšit pevnost například u vysílačky (nesnáším když se mi rozkřápne o kamen). Nikdy nepoužívejte tzv. voděodolnou, její odolnost vůči vodě je totiž menší než u klasické látkové.


Bezpolštářková náplast (leukoplast)
Opravdová klasika. Přichytí gázu při větším zranění stejně dobře, jako vám pomůže vytvořit dlahu při zvrknutém kotníku. Využijete ji hlavně při instalaci nástrah v terénu. S její pomocí přilepíte cokoliv k téměř k čemukoliv, možnosti jsou téměř neomezené. Viděli jste už „dablované“ zásobníky (dva zásobníky přichycené speciálním klipsem k sobě - zrychlení nabíjení), s pomocí loukoplasti je vytvoříte snadno přímo v poli. Olepení kovových částí výstroje zabráníte jejich cinkání. Jednoduše jde nabarvit (v poli i bahnem -hnědá, prachem - šedá, vegetací - zelená) a vytvořit si maskovací pásku. Opravování výstroje přímo v boji také není žádný velký problém. A zkusili jste s ní někdy svázat zajatce? Jak říkám, klasika.


Hydrofilní gáza
Ošetřování větších krvácení, lze též použít jako tlakový obvaz. Já osobně z ní mám udělaný zimní přehoz přes hlavu (musíte ji úplně rozložit), lze skrz ní pohodlně vidět. Pokud ji nabarvíte, máte přehoz do všech podnebí. V případě největší nouze ji můžete použít také jako bílou vlajku . Nebo ji můžete nacpat vašemu zajatci do pusy a zajistit leukoplastí - už si nezakřičí.

Spínací špendlíky
Často se uvádí jejich důvod jejich použití při zapadlém jazyku. Ten se přichytí k oblečení, no nevím, nezkoušel jsem to. Často je používám při rychlém spravování děr ve výstroji, takový rozpáraný rukáv je nepěkný a hlavně nepraktický, roztržený batoh také býval problém. Nejefektivnější je připevňování pouzder ke stehnu. Pokud má pouzdro pásek, který vám škrtí krevní oběh, použijte spínák a přichyťte pouzdro pouze ke kalhotám.


Kondomy
Pokud možno mějte raději bez lubrikátů, jejich hlavní použití jistě znáte. Jinak slouží jako nouzové sterilní rukavice. Pojme až 2 litry vody. A teď to nejdůležitější, 100% ochrání výstroj před vlhkostí, hlavně pyrotechniku. Navlhlé granáty jsou vám k ničenu.


Zápalky zabezpečené proti zvlhnutí
K sterilizaci nástrojů, vytahování klíšťat. Já je mám zavařené v igelitu (dělá se to přes noviny hranou žehličky) pro případ nechtěné koupele, jinak používám ty co mám po kapsách. Jsou prostě rezervní.

Žiletky
Provádění menších operací, morbidní, občas nutnost. Žiletka je nejostřejší nástroj jaký budete mít v boji při sobě, šetřete si ji. Dá se pohodlně schovat a použít při dostávání se z pout. Je to rezerva k noži. Ale na většinu řezání používejte raději nůž, je to pohodlnější.

Rychlosteh
Ošetřování tržných ran, možná ho děláte pomocí nůžek z leukoplasti motýlkovým střihem, pokud ovšem máte nůžky. Rychlosteh je okamžitě k dispozici, je to pohodlnější, zvláště pokud máte zkrvavené ruce. Jinak se dá v omezené míře používat stejně jako leukoplast.

Nůžky
Stříhání náplastí, ale i jiných součástí výstroje. Občas je prostě potřeba rozstřihnout oblečení. Zvlášť když váš kamarád má otevřenou zlomeninu a tepenné krvácení. Ale to se naštěstí nestává tak často. Jinak s ní můžete stříhat cokoliv, normálně s sebou nůžky do akce netaháte, i když jsou občas potřeba.

Pinzeta
Vytahování klíšťat a jiného bordelu z kůže. Hodí se na relativně bezpečnou demontáž nástražných systému, když to vybouchne alespoň nepřijdete o prsty. Pokud máte úzkou pinzetu jde sní i prošťouchnout ucpaná hlaveň (jen u pistolí), bez nutnosti rozebrání celé zbraně.

Manganistan draselný (hypermangan)
Dnes už celkem neznámá desinfekce, stačí přidat vodu (v nouzi si jeden malý krystal do pusy a pomocí slin...). Značkování na sněhu, i malé množství barví vodu. Přidáním cukru získáte snadno zapalitelnou látku, která vám jistě pomůže rozdělat oheň. Tuto směs si nikdy nepřipravujte do zásoby, hrozí nebezpečí samovznícení (nechcete přece vyhořet). Zakoupíte ve vaší lékárně.

Jodisol, jodová tinktura, jodové pero (desinfekce)
S desinfekcí snad víte co máte dělat. Rozhnisaná rána na ruce není nic příjemného. Můžete s ní v nouzi i desinfikovat vodu.

Prášky
Dobrým řešením jsou proti bolesti (brufen - klasika). Živočišné uhlí, mít v boji průjem - Dost potupné a nepříjemné. Pokud trpíte alergií tak protialergeny jsou vyloženě nutnost.

Možná si teď řeknete, jak mám takové kvantum vybavení nosit stále s sebou? Mohu Vás ujistit že veškeré zde popsané vybavení lze pohodlně naskládat do krabičky 13x9x5 (větší krabička od čaje) a nosit v staré české sumce na zásobníky, a neváží to dohromady víc než 300 g! Samozřejmě že lékárnička má ještě mnoho dalších možností využití, ale ty už nesouvisí s použitím v airsoftu. Možná si řeknete že jsem zapomněl na obinadlo trojcípý šátek, atd. Nezapomněl, tento článek zachycoval vojákovu osobní lékárničku, toto další "nadstandardní" vybavení náleží už do vybavení zdravotníka jednotky.


19 říj 2007, 21:34
Profil YIM
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.  Designed by STSoftware for PTF.  Český překlad – phpBB.cz
Kontakt: info(zavinac)airsoft-forum.cz