Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 19 dub 2024, 07:17



Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Bojová obuv 
Autor Zpráva
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Registrován: 19 říj 2007, 17:43
Příspěvky: 139
Bydliště: Klatovy
Nový příspěvek Bojová obuv
Vzhledem k tomu, že věškeré bojové úkoly budeš provádět na vlastních nohou, je pro Tebe volba obuvy velice důležitá. S přehledem lze říci, že dobré boty jsou základ vojákovy výstroje. Na trhu je spousta kvalitní obuvy, ale pouze část vyhovuje k použití v náročných podmínkách. Správné boty Ti musí chránit chodidlo za každé situace, pokud si zraníš nohu, jsi pro boj nepoužitelný. Uvedu Ti malý příklad ze života: Při výcviku jsem běhal na dlouhé vzdálenosti (4,8 km - střední trať). V rámci kvalitní přípravy jsem to běhal v kanadách. Byl jsem asi tak v půlce, když se mi v díře smekla noha a já si ji podvrknul. Bolelo mě to nesnesitelně, i přesto jsem byl schopen doběhnout trať. I když jsem potom trochu kulhal, nebyl jsem nijak omezen v pohybu. Pak jsem si zvrknul nohu na schodech, v té době jsme měl jen lehké boty (obyčejné kecky). Nebyl jsem schopen normálně chodit, natož běhat. Proto jsou jednoznačně lepší vysoké boty, které Ti ochrání kotník.
Pro řadu lidí jsou vojenské boty nepohodlné, je to způsobeno tím, že je prostěn neumějí nosit. Klidně si do nich vezmou tenké ponožky a pořádně si je neutáhnou. Možná Teď namítneš, že ve vlněných ponožkách se Ti akorát zapaří noha. To je naprostá pravda, noha se Ti zapaří v každé uzavřené, nevětrané obuvy. Proto nikdy neměj jedny ponožky celý den na nohou. To je ta nejzákladnější chyba, vždy je půlce dne vyměň za jiné. Večer Ti pak nebudou smrdět a pravděpodobnost půchýře je také malá. Nejvhondější jsou čistě vlněné ponožky, dobře sají pot, ale špatně se shání. Nejběžněji jsou na trhu vlněné a zesílené nylonem (nebo jinou umělotinou). Úplně njehorší varianta jsou čistě nylonové ponožky, to už si můžeš rovnou nasypat do bot štěrk.
Vlněná ponožka má ještě dlaší výhody, jen tak se neprodře a hlavně tlumí nárazy a vybrace způsobené pohybem na tvrdém povrchu (např. beton). Při výcviku jsem část tratě běhal na asfaltu. Navíc jsem měl komplet malou polní (8 kg). To už je na klouby opravdu velké zatížení. I přesto jem neměl problémy s bolestí v kolenou. Naproti tomu "sportovci" s kterými jsem nejednou měřil síly, tyto problémi měli. A nebylo to způsobeno ani tak náročným tréninkem, jako spíše nevhodnou obuví. Jeden z nich mi sám říkal: Pro běžce jsou nejdůležitější pořádný boty (Chtěl se nade mnou vytáhnout, já měl na nohou vlněný ponožky a vietnamky, a přesto jsem ho porazil).
Ty sice nebudeš zas tak moc běhat, ale pořádný boty potřebuješ taky. Natrhu je spousta druhů vojenské obuvy, vesměs jsou na tom kvalitou stejně, jediným rozdílem je jejich cena. Ta se pohybuje v rozmezí 200 kč až 8000 kč. I když boty za 8000 kč jsou sice kvalitní, i použité boty, pokud se o ně staráš, se jim vyrovnají (já používam boty co nosil už můj táta a pořád skvěle slouží). Takže cena rozhodně není krytérium pro hodnocení kvality obuvy. Musíš je zvolit podle toho jak Ti padnou, každá bota a noha je jiná. Bota nesmí být v žádném případě malá nebo úzká, můsíš se do nich pohodlně nazout i v tlustých ponožkách. Každá bota potřebuje nějakou dobu než se "vyšlápne" (vytvaruje přesně podle nohy). Opravdu nikdy si nekupuj nové boty těsně před akcí, je to nejsnažší způsob jak si vyrobit soukromou můčírnu (jednou se mi to stalo, dva dny jsem pak nemohl normálně chodit). Boty prošlápneš jednoduše, pár dnů se v nich procházej (tak 2 hodiny). Můžeš to urychlit i tak že je pořádně namažeš olejem (pak změknou).

Ještě pár rad ohledně údržby:
-Každý den, když je používáš je vždy umyj a zběžně namaž olejem.
-Jednou za tři dny používání je nech pořádně vyschnout a pak namaž vojenským leštidlem (vytváří na botách ochraný povlak).
-Nekopej s nimy do kamenů, jednak na sebe zbytečně upozorňuješ a jednak si ničíš boty!
-Případné poškození jako popraskané švy a ošoupaná podrážka nejsou důvody k jejich vyhození, opravna obuvy je dokáže dát zase do použitelného stavu.


19 říj 2007, 21:27
Profil YIM
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.  Designed by STSoftware for PTF.  Český překlad – phpBB.cz
Kontakt: info(zavinac)airsoft-forum.cz