Airsoft forum
https://airsoftforum.cz/

13.-14.1.2012 - GF POINT 2012 - Polsko
https://airsoftforum.cz/viewtopic.php?f=16&t=13675
Stránka 1 z 1

Autor:  Freeman.G [ 15 dub 2012, 19:44 ]
Předmět příspěvku:  13.-14.1.2012 - GF POINT 2012 - Polsko

13.-14.1.2012 - GF POINT 2012 - Polsko

13.-14.1.2012 Určitě si říkáte, co má tato akce společného s airsoftem, která se koná každoročně od roku 2010 v Polsku kousek od našich severních hranic. Za sebe mohu napsat s čistým svědomím, že hodně. Nejenže je akce svým způsobem akční orientační závod o délce jednoho dne, ale také plní funkci tzv. conu (convenience), což je obecně výroční setkání nadšenců určitého zájmu, v našem případě airsoftu. Proč ale v Polsku? Čtěte dále adozvíte se proč ….

Video z ročníku 2012
(profesionálně upravené od našeho mistra kameramana KKK)

Něco z krátké historie

Zkusme nejprve rozkódovat samotný název. První dvě písmena zkracují hlavního pořadatele akce, a tím je jeden z největších dovozců airsoft produktů v Evropě, společnost GunFire. Celým názvem GunFire Company Ltd., často zkráceně GFC. Jelikož se hlavní sídlo společnosti nachází v nedaleké Wroclawi (pro nás z Liberce nedaleko), tak se již tři ročníky konaly právě v blízkosti této 600 tisícové metropole. A tím se dostáváme k poslednímu slovu – point. Prostě bod, místo na mapě, kde se všichni příznivci airsoftu mají možnost setkat a porovnat své síly. Avšak zde nerozhoduje výkon a dostřel vaší zbraně, ale smysl pro taktiku a chuť se poprat s různými překážkami v poměrně náročných podmínkách. Odměnou za vítězství je více než jen dobrý pocit z toho, že člověk překonal sám sebe, ale to se dozvíte až ke konci tohoto článku. Minulé ročníky byly určeny výhradně pro polské airsoftové týmy a jednotlivce, ale již připravovaný ročník 2013 bude otevřen více mezinárodně a to minimálně pro nás – české hráče airsoftu. Oficiální web akce je http://gfcgroup.pl/gfpoint/.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Pointa GFpointu

Pomineme-li výše jmenované společenské důvody akce, je třeba vysvětlit, o čem akce vlastně je. Smyslem je, v co nejkratším čase projít všechny checkpointy (kontrolní body), které máte zakreslené v mapě, kterou dostane před začátkem závodu. Možná se divíte v použitém pojmu, závodu, ale je to tak. GFpoint nejvíce připomíná orientační závod, který je hodně podobný např. outdoorové akci ZONA pořádané v našem libereckém regionu od roku 2006. Zde je situace trochu jiná. Mapu také dostanete, ale jakou trasu si zvolíte, záleží pouze na vás a to i v jakém pořadí checkpointy projdete. Je jasné, že právě v tomto okamžiku přichází čas na taktizování, protože máte-li trasu projít v co nejkratším čase, bylo by krajně nevhodné si zacházet nebo se na některá místa vracet. Často je to sázka trochu do loterie, jelikož účastníci akce předem nevědí, co je na kterém stanovišti čeká a jak dlouho jim splnění úkolu bude trvat. Může se jednat o něco velmi triviálního jako zodpovězení kvízových otázek z oblasti airsoftu nebo vyčištění místnosti od nepřátel v co nejkratším čase. Jenže, můžete přijít ke stanovišti, kde musíte přeskákat minové pole pouze přes předměty, které se min nedotýkají. A ono skočit nebo šlápnout na hranu pneumatiky není příliš jednoduché, abyste se přímo neodrazili na minu, která je hned vedle. Ovšem, jsou tu i zajímavější úkoly, např. rozborka/sborka ostrého kalašnikovu. A komu je i toto málo, má šanci se zavěsit na lano a přeručkovat přes strž v kamenolomu.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Zdroj mapy server KOALICJA PÓŁNOC
http://www.koalicjapolnoc.pl/news.php?readmore=955

Ročník 2012

Přijali jsme pozvání na akci jako jediný tým z Čech, avšak náš úkol nebylo soutěžit s ostatními, ale akci zdokumentovat a přiblížit českým nadšencům airosftu pro nadcházející ročník. Ono, ruku na srdce, dobře jsme věděli, jak je závod náročný a bez přípravy jsme si tedy vůbec netroufali zúčastnit se přímo a měřit své síly. Závod je rozdělen do dvou kategorií – BASIC a PRO. Začnu nejprve tím, co obnáší náročnější kategorie PRO. Účastník v této kategorii musí po celou dobu závodu nést 20 kg zátěž i se zbraní. Pokud si nese vodu, tak ani její klesající objem nesmí ovlivnit výslednou zátěž na konci závodu. Před i po závodu se vše váží. Akce je předem hlášená u příslušných úřadů a místní obyvatelstvo je informováno o pohybu osob v maskáčích a s replikami zbraní (zbraně musí být zajištěné a bez zásobníku), takže se nemusíte bát polské policie, která by měla chuť vás kontrolovat. Většinou se do kategorie PRO hlásí profesionální sportovci a vojáci. Jako jedni z mála totiž celou trasu běží a jsou tak schopní zvládnout 12-15 km včetně plnění všech úkolů za 2h a 15 min (což byl zrovna, myslím, rekord v tomto roce). Volně přejdeme ke kategorii BASIC. Zde účastníci nemusí nést žádnou zátěž, přesto zpravidla nosí jako profíci taktické vesty, batohy a mnozí i své zbraně. Jejich časy jsou obvykle asi o 1h delší (i více) a často tolik neběhají. Navíc, orientace v mapě není pro ně denním chlebem jako u vyšší kategorie. Nechci však tuto kategorii nijak snižovat, trasu mají mnohdy delší (zpravidla neúmyslně vlastní vinnou) a plnění checkpointů je pro ně stejně náročné. Pokud je zapotřebí na stanovišti střílet, dostanete k tomu odpovídající zbraň, kterou zadaný úkol splníte. Nemusíte si ničit svoji promrzlou krásku. Nejsem si jistý, ale několik účastníků kategorie PRO snad použili i zbraň vlastní. To však nemohu s jistotou potvrdit, jelikož akce byla pro náš tým poměrně hektická a ne vždy jsme stíhali sledovat vše, co se kolem nás děje.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Od začátku do konce závodu

Možná je tento report trochu netradičně rozdělen a sled událostí není přímo chronologický, jak se stal. Je to však záměrné, jelikož začátek i konec akce je provázen relativně nudnou administrativou a nejsem si jistý, zda by každý čtenář vydržel toto číst až do konce a mohl zvolat, ahá, už vím, o čem to je. Takže pojďme zpátky na začátek celé akce. Jelikož se závod konal ve vesničce Sobotka nedaleko Wroclawi a účastníci přijeli z celého Polska, kolikrát několik set kilometrů, bylo nutné jim zajistit, alespoň přespání na 1 noc (gymnázium v Sobotce, přenosné internátní postele včetně dek – luxus na takovém typu akce), jelikož by bylo naprosto nereálné, aby stihli ranní registraci od 8h. Ta probíhá velmi jednoduše jako všude jinde. Pořadatelé si zkontrolují seznam přihlášených, dají vám poslední možnost změnit kategorii a případně vám zváží bagáž. Samozřejmě akce není zadarmo, takže je nutné zaplatit registrační poplatek 20 PLN (zlotých), což je v přepočtu krásných 120 Kč. Ano krásných, protože pomineme-li, kolik každého stojí cesta na akci, tak po registraci a zaplacení poplatku každý účastník tento rok obdržel dárkový airsoftový balíček v hodnotě 500 Kč. Už slyším, eee, zase něco, čeho se obchod chce zbavit a neví, co s tím. Ne, ne, to není jako u nás na českých akcích. Zde vás mohlo potěšit: 1kg balení kuliček Rockets, taktická zimní fleece čepice s velcro panely, baseballová čepice s krásně vyšitými logy Gunfire a GFpoint, IR/IFF velcro barevná nášivka GFpoint, vyšívaná nášivka typu „morales patch“ s heslem spartských válečníků a nakonec popruh GFC s karabinkou pro váš mobil nebo klíče. To vše úhledně zabalené v taškách s logem GFC. Zkrátka bylo vidět, kdo to celé platil a zařizoval.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Zdroj fotek registrace server KOALICJA PÓŁNOC
http://www.koalicjapolnoc.pl/news.php?readmore=955

Je vám to stále málo? Ubytování v ceně, dárková taška, co ještě GFpoint teda nabízí? Tak určitě každého potěšil po závodu horký čaj a polévka s polskou kaiserkou (pro neznalé, houska). Trochu jiná hrachovka než ji známe, ale byla moc dobrá. Navíc, když vám ji nalévají opravdu moc hezké holky ze sdružení Selenge, které pomáhají s organizací a slovo outdoor jim není opravdu příliš cizí, tak to opravdu potěší. Minimálně je opět možnost koukat na něco (někoho) pěkného. Avšak, akce není jen o tvrdé dřině, adrenalinu, poklábosení o hezkých holkách (většina se domluví anglicky a divili byste se, jak je možné česky komunikovat s Poláky, nic strašného, Slovani si přeci rozumí), ale jsou tu i jiné „krásky“. V každé kategorii se vyhodnocují první 3 místa a tito výherci pak mají možnost jít do místnosti plné airsoftových zbraní (prý odhadem asi za 120 tis. Kč) a vybrat si téměř jakoukoliv zbraň, která se jim líbí jako cenu za umístění. Pochopitelně kategorie BASIC má lehce omezený výběr (asi o 1/3 méně) a PRO si může vybrat jakoukoliv airsoft repliku. Na výběr zde byly klasiky většiny asijských výrobců – MP5ky (od CYMA, JG), AKačka od (CYMA, LMT, JG, G&G aj.), M4ky, SCAR, MASADA ale i raritnější zbraně jako 50. cal sniperka (Snow Wolf), plynová XM177 (Well), PPSh (Ares), pseudo kulomet Mk.46 (A&K). Zbraně elektrické, plynové, manuální. Výherci tedy opravdu měli z čeho vybírat. Navíc před vyhlášením výherců si mohl každý zbraně osahat včetně několika novinek, pistolí od KJ Works (model KP08). Takový skromnější ShowRoom, který nikoho podle mě nenechal chladným.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Závěr akce

Tak si to shrneme. Kdo přespával ve škole, vstával v 5:30 (snídaně, než se všichni vystřídali na záchodech apod.), mezi 8-9h probíhala registrace, lehce po 9h startovala kategorie PRO, po pár minutách BASIC. Nejdříve museli proběhnout zahřívací kolečko po vesnici a proběhnout několik kontrolních bodů, kde si procvakli kleštičkami své karty účastníků. Jakmile proběhli posledním checkpointem ve vesnici, bylo na nich, na který kontrolní bod z deseti v terénu poběží. Museli si však dobře rozmyslet podle mapy, který to bude. Taktiku neprozradím, ale mohu vám dát indicii k tomu, že závod probíhal kolem vysoké hory uprostřed planiny a kontrolní body byly v celé oblasti včetně jejího vrcholu. Ti nejrychlejší dorazili něco po 11h, někteří se jen „zúčastnili“ a ne vše stihli. Tak jako tak mezi 12-14h bylo možno využít pauzy na oběd ve škole a v 15h byl konec závodu pro všechny účastníky. V 15:30 proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů včetně focení s jejich výhrami (každý toužil si nějakou odnést). Po 16h jsme se všichni začali balit a připravovat na odjezd. Ze slov pořadatelů víme, že se jednalo o mimořádně povedený ročník s účastí kolem 100 soutěžících. Padaly zde časové rekordy a byl to první ročník ze třech, který měl takto silnou mediální podporu. I za nás můžeme říci, že se vyplatí na tuto akci jet i nám Čechům (nikdo neodjede totiž s prázdnou) a tento orientační závod doporučujeme vyzkoušet všem hráčům airsoftu, kteří mají chuť si něco podobného vyzkoušet. Není to pro každého a bez přípravy to je asi nemožné úspěšně projít. Zážitky jsou však k nezaplacení, takže směle do toho!
Za povedené focení akce děkujeme Jítě. Všechny fotografie komplet ke shlédnutí u nás v galerii týmu na Rajčeti zde.

Sepsal a editoval
-ROOKiE-

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/